Financial Manager

Dată:  3 iul. 2024
Locație:

Cluj-Napoca, CJ, RO, 407035

Categorie locuri de muncă:  Finante

Din 1890, Pfeiffer Vacuum a modelat industria vidului cu inovații revoluționare. În fiecare zi, peste 4.000 de angajați din 10 unități de producție și peste 20 de companii de vânzări și servicii din întreaga lume dau totul pentru clienții noștri. Cu portofoliul nostru cuprinzător, oferim soluții pentru toate tipurile de aplicații de vid. Nu suntem conduși doar de cele mai înalte standarde de calitate. Viziunea noastră este de a fi cei mai sustenabili și cu cea mai rapidă creștere pe piața din industria noastră pentru a impulsiona tehnologia pentru un viitor durabil.
Aplicați acum și faceți ca povestea noastră de succes să fie și a dumneavoastră!

  1. CERINTELE POSTULUI:
  • Cel putin 7 ani experienta in contabilitate sau controlling . Constituie avantaj experienta in domeniul productiei.
  • Studii superioare de specilitate in domeniul contabil
  • Cunostinte de specialitate in ceea ce priveste sistemele si structura financiara
  • O buna cunoastere a legislatiei si reglementarilor aplicabile domeniului de activitate.
  • O bună cunoaștere a MS Office – Word, Excel
  • Experienta vasta in SAP ECC, cunoastere SAP FI/CO
  • Bune abilităţi de comunicare, gândire analitică si proactiva, muncă în echipă, dinamism, capacitate de organizare, atentie la detalii.
  • Abilitatea de a respecta termenele limita, de a gestiona prioritatea sarcinilor
  • Cunoasterea limbii engleze

  1. Descrierea jobului
  • Efectueaza raportarea inchiderii catre grup.
  • Efectueaza operatile financiare de inchidere de luna, trimestru, an cu respectarea legislatiei in vigoare în conformitate cu IFRS  și GAAP local, a politicilor contabile ale companiei  si a termenelor impuse de grup.Verifica balanta contabila impreuna cu controllerul.
  •  Genereaza declaratiile lunare cerute de legislatia fiscala.
  •  Efectueaza platile catre furnizori, salariati si alte plati, cu respectarea termelor scadente.
  • Intocmeste rapoarte statistice cerute de Institului National de Statistica si Banca Nationala a Romaniei
  • Pregătește datele necesare calcului impozitului pe profit trimestrial.
  • Participa activ la inițiative / proiecte, după cum este necesar.
  • Foloseste optim si participa la imbunatatirea sistemului informatic contabil, de raportare financiară, de control financiar cu scopul de a asigura înregistrarea adecvata a tranzacțiilor precum si de a proteja activele.
  • Revizuiește controalele interne pentru a asigura conformitatea cu politicile corporative și cu cerințele legale locale.
  • Gestionează Cash-flow-ul entității, în stransa legatura cu controllerul local si raportare la CFO.
  • Interacționează cu consultanții și autoritățile fiscale, oficiile fiscale, societățile de asigurări, precum și cooperarea cu organismele de control intern și extern.
  • Coordoneaza procesul de audit
  •  Gestioneaza intocmirea dosarului pentru preturile de transfer.
  • Ofera indrumare si consiliere, supervizeaza, atreneaza si motiveaza echipa.
  • Capacitatea de a impulsiona imbunatatirea si standardizarea proceselor in cadrul echipei
  • Capacitate de a influenta si de a convinge la nivel de conducere
  • Ofera suport controllerului pentru organizarea muncii si a taskurilor departamentului financiar

  1. Beneficii:
  • Program de lucru full time flexibil.
  • Telemunca 8 zile/ luna
  • Tichete de masa
  • Asigurare transport / decontare transport
  • Cursuri de formare profesionala
  • Asigurare medicala privata
  • Prime trimestriale de performanta
  • Prime de fidelizare si recomandare
  • Locatie: Parc Industrial Nervia, Apahida

Toți solicitanții calificați vor fi luați în considerare pentru angajare indiferent de etnie, culoarea pielii, religie, sex, orientare sexuală, identitate de gen, naționalitate sau dizabilități.

ID solicitare: 1076